Lladro: чутлива душа справжньої порцеляни

«Ми хочемо, щоб наші творіння були витонченими, експресивними, наповненими життям та почуттями. Ми хочемо, щоб вони відображали найкращі сторони життя, демонструючи позитивні людські цінності. Ми протестуємо проти насильства і жорстокості, і намагаємося внести в людське існування все те найкраще, що робить його значним». Ці слова відображають сенс життя та роботи братів Льядро, без яких неможливо уявити історію порцеляни ХХ та ХХІ ст.

Мистецтво порцеляни знаменитої іспанської компанії Lladro – це диво, і споглядати його потрібно з любов’ю в очах. Тоді побачимо фарфорові фігури задумливими, сумними, меланхолійними, задерикуватими, романтичними, зворушливими, по-дитячому лукавими, напоєними весняними вітрами. Дивлячись на них з любов’ю, краще дізнаємося їх і полюбимо за таємницю, яка зберігається в цих дітях чарівного дива та наївності. Вони стануть свідками нашого життя, наших почуттів та уподобань. Маленькі фігурки з порцеляни понесуть на своїй ніжній і прозорій шкірці сліди нашої бурхливої ​​цивілізації, яка тримала в руках цей дар любові. Вони переживуть нас і передадуть наше невелике скромне послання дітям та онукам. Вони нагадуватимуть про нас, коли нас уже не буде поруч із ними.

Порцеляна, що вимагає випалу при високій температурі (1200-13000С) та масу ручної праці – привілей старих часів у нашому механізованому світі. Lladro сьогодні – загальновизнаний лідер серед великих діючих мануфактур, що виробляють найцінніший твердий, або справжній (справжній) фарфор.

Розпочавши фарфорове виробництво близько 60 років тому, брати Хуан, Хосе і Вінсент Льядро пройшли довгий шлях, перш ніж дали ім’я найвідомішії у світі порцеляні. Завершивши навчання живопису та скульптури, опанувавши традиційні секрети фарфорового виробництва, у важкий повоєнний час 1945р. вони з підручних засобів спорудили піч для обпалу та заснували власну компанію з декоративного розпису порцеляни. Початок поклав виробництво ваз та глечиків у стилі рококо. 1956 став переломним в їх кар’єрі: вони почали робити фігурки з порцеляни, спочатку в традиційному європейському стилі.

Прагнучи до досконалості, брати Льядро залучили до роботи найкращих художників, скульпторів, техніків і невдовзі створили основу підприємства – чудову творчу команду професіоналів. Разом з цією командою вони невпинно вдосконалювали всі ланки виробництва порцеляни та розвивали свій власний, неповторний стиль.

У 1960 році вони замінили триразовий обпал одноразовим і почали виробляти високотемпературну порцеляну, вироби з якої більш тонкі, витончені та пластичні.

У 60-ті роки вони почали завойовувати світ: продукція набувала все більшої популярності, коло друзів і шанувальників розширювалося. У 1965 році почалися великі постачання до Америки та Канади, у 1970 році – до Німеччини, Швеції, Англії, Франції, Данії. 1969 року здійснилася мрія братів Льядро: маленькі майстерні стали «Містом порцеляни» — найсучаснішим комплексом, де створено ідеальні умови для роботи та творчості. З того часу «Місто порцеляни» в Таверна Бланку став Меккою для шанувальників мистецтва порцеляни. З усіх куточків Землі стікається сюди світова еліта та поціновувачі прекрасного, щоб побачити народження знаменитої порцеляни Lladro. Тут можна розглянути фігурки голими, без гриму, і відкрити інтимну правду, яка б’ється в маленькому серці предмета, відчути, що до останнього дотику він вбирає в себе розум і вміння Майстра, і перетворюється на унікальний витвір мистецтва. Тут бачиш, як кожна ретельно оброблена деталь, стає частиною цілого, підкреслюючи його красу. Щоб виділятися, вона повинна бути скромною і делікатною, як краса жінки або гідність мудреця, адже недарма мистецтво фарфору прийшло зі Сходу – знавця філософії. Ці вироби, наповнені стриманістю та смаком, прийдуть потім на п’ять континентів і будуть оцінені чутливими душами. Адже порцеляна Lladro вражає з першого погляду. Він сповнений ніжності, почуттів та духовності; він – послання любові та миру, настільки необхідних людству.

Брати Льядро відійшли від яскравих кольорів порцеляни, властивих класичній європейській традиції. Вони відкрили привабливість і різноманітність сірих тонів дощової іспанської зими, сірого зимового неба, повідомляючого приглушені тони річці, деревам і навколишнім полям, були підкорені трепетною палітрою мальовничих полотен іспанських художників Сорольї та Бенльєре. Ці враження брати передали у фарфорі, широко використовуючи спектр сірих, бежевих та блідо-коричневих кольорів, забарвлюючи фігурки у різноманітні, але завжди пастельні тони 4000 відтінків, що ідеально відповідають делікатності та чистоті порцеляни.

Розробка фігур до найдрібніших деталей, аж до різноманітної фактури тканин одягу – також унікальна особливість Lladro. Найскладніші візерунки старовинних суконь, дивовижні фасони та аксесуари чоловічих костюмів різних століть, складки, коміри, капелюхи, пір’я, брошки, пряжки на черевиках, деталі екіпажів та машин – все це не промальовано, як завжди, а виконано у фарфорі рельєфно.

Особливу славу мають квіти Lladro, які самі по собі вже представляють витвір мистецтва. Квіти створюються повністю вручну, пелюстка за пелюсткою, причому товщина пелюстки за нормами компанії не повинна відрізнятися від товщини натуральної пелюстки.

Стиль Lladro – це найвища якість порцеляни, секрет виробництва якої ретельно охороняється, високі стандарти якості на кожному етапі виробництва, в результаті якої народжуються воістину унікальні високохудожні роботи.

Незважаючи на єдність стилю, Lladro представляє нескінченну кількість тем та ідей. Природа, література, мистецтво, музика, релігія, повсякденне життя – всі твори, а їх понад 5000 найменувань, напрочуд динамічні, вишукані та витончені.

На окрему увагу заслуговує проект Lladro – Висока порцеляна, в рамках якого працюють кращі художники, скульптори та декоратори компанії. Головна мета цього проекту – створення виняткових високохудожніх творів мистецтва з фарфору. Кожна композиція, народжена в майстерні Високої порцеляни – плід багаторічних розробок, спроб і помилок, це вироби, що пройшли довгий шлях від задуму до ідеального втілення. Результат роботи майстерні Високої порцеляни — видатні композиції, які стали «маніфестантами» фарфору ХХ і ХХI століття, такі як «Дон Кіхот», «Екіпаж XVIII століття», що відтворює в деталях екіпаж з Музею карет у Лісабоні, «Прибуття Попелюшки», «Дракон» , «Вахканка на пантері» та багато інших. Вершиною майстерності компанії можна назвати твір «Цариця Нілу» – найбільший твір з порцеляни, створений колись людством (розмір 75 см х 160 см).

Художні досягнення Lladro загальновизнані. Ермітаж, Королівський музей мистецтва та історії (Брюссель), Міжнародний музей кераміки (м. Фаєнца, Італія), Національний музей кераміки (м. Валенсія, Іспанія), Музей сучасного мистецтва (Санто-Домінго, Домініканська Республіка) купують фарфор Lladro для своїх колекцій . Щорічні пересувні виставки витворів мистецтва порцеляни Lladro, завжди стають знаковими подіями у культурному житті різних міст світу.

Центри Lladro створені у Мадриді, Валенсії, Барселоні, Лондоні, Нью-Йорку, Гонконгу, Сінгапурі, Парижі, Лас Вегасі, Токіо, Венеції. У дев’ятиповерховому Центрі Lladro у Нью-Йорку в самому центрі Манхеттена знаходиться музей із великою колекцією цієї знаменитої порцеляни. Фарфор Lladro прикрашає королівські та президентські резиденції багатьох країн світу, Папський палац у Ватикані, посольства, банки, офіси, будинки світової еліти. Він визнаний, нарешті, численними поціновувачами мистецтва зі 150 країн світу, про що свідчать солідні колекції порцеляни Lladro на Заході та Сході, Півночі та Півдні нашої планети.